Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
5 postów 45 komentarzy

neon duch

Marx 8888 - ex-admin

Moje komentarze

 • @
  Nie chcę pisać o personaliach bo przecież nie w tym rzecz. Chodzi Ci o dwie skrajne postawy i muszę Ci powiedzieć że obydwie rozumiem. To typowe reakcje ludzi którzy długo byli po za Polską i nagle wpadają w wir tutejszego życia. Wiem to na własnym przykładzie bo mieszkałem po za Polską chyba dłużej niż wymienione przez Ciebie osoby.
  Niestety gdy się opuszcza kraj w stosunkowo młodym wieku to wywozi się ze sobą jakiś obraz rzeczywistości. Czasami lepszy a czasami gorszy. W miarę upływy czasu ta nowa "realność" w kraju zamieszkania staje się normalna a ta tutaj staje się wspomnieniem. Czasami się idealizuje wspomnienia a czasami pamięta się tylko rzeczy negatywne.
  W pewnym momencie z tych lub innych powodów podejmuje się decyzję o powrocie.
  Niestety lata spędzone zagranicą zostawiają na człowieku piętno. Przenosi się elementy tamtejszej kultury i obyczajów na grunt polski. Nim człowiek znów wpadnie w ten nasz rytm musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Niestety łatwo łyka człowiek wszystko co mu powiedzą bo nie ma jak tego skonfrontować. Gdyby był 100% obcokrajowcem to zawsze mógłby poprosić o wytłumaczenie lub pomoc ale przecież jest się Polakiem i głupio pytać o banalne rzeczy. Człowiek jest zdany na własne siły i wszystkiego uczy się od początku. Jeśli naprawdę długo byłeś zagranicą to jedynym ułatwieniem dla Ciebie jest znajomość języka.
  Jeśli trafiasz na uczciwych i solidnych ludzi to masz szczęście i wszystko układa się dobrze ale jeśli masz pecha to ludzie są w stanie tobą manipulować jak im się podoba bo przecież nie znasz realiów. Jeśli wyjechałeś tak jak np. ja za czasów PRL a wracasz do 3 RP to są to dwa różne światy. To co znałeś już nie istnieje a to co jest teraz jest obce.
  Reakcje na ten dylemat są różne.
  Jedni starają się wykorzystać swoje zdolności i ewentualnie kapitał do tego by stworzyć coś nowego. Pokazać innym nową drogę i realizować swoje marzenia. Inni po kontakcie z nowymi realiami zaczynają je kontestować i tęsknić za poprzednim miejscem pobytu. To są normalne ludzkie reakcje.
  Ja sam w chwili kiedy zaczyna mi iść pod górkę dostaję paniki i pytam się siebie po co ja właściwie wracałem. To są chwile ale przyznam szczerze że i ja takie mam.
  Oczywiście jak już napisałem - rozumiem Twoją ocenę ale proszę postaraj się zrozumieć też ludzi którzy nie mają siły do walki z otaczającą nas rzeczywistością i chwytają się wspomnień które są dla nich przyjemne.
  Opara i Ślepa Mańka
 • @kula Lis 67 15:17:50
  Słusznie napisałeś!!! Wyemigrowało.
  Znaki zapytania.
 • @brian 15:11:22
  Nie jest moim celem narzucanie komuś określonej "optyki". Gdybym chciał to zrobić to najprostszym rozwiązaniem byłoby wymienienie tu nazwisk które zna każdy ale w zestawieniu robią zaiste wrażenie. Odnoszę się dlatego do suchych liczb. Bez epatowania lub ocen.. Faktycznie rzeczywistości z lat 50-tych mało kto pamięta. Właśnie z tego powodu ważne jest ustalenie faktów. Za parę lat nie będzie miał kto to zrobić. Zauważ jednak proszę że "druga strona" nie ma z faktami problemu. Ustala je według własnego bieżącego zapotrzebowania. Nikt nie neguje Holokaustu ale mroczne lata naszej historii są pomijane milczeniem. Była wojna a później .....co się stało? Nawet Rosjanie w jakiś sposób starają się ( oczywiście bez przesady) rozliczyć epokę stalinowską. U nas to temat tabu. Czasami mam wrażenie że okres ten poprzez różne koligacje i układy jest zbyt związany z naszą obecną rzeczywistością by go solidnie przeanalizować. Lecz jeśli tego nie zrobimy to nigdy nie zrozumiemy naszej przeszłości. Czy bez tego będziemy w stanie spojrzeć obiektywnie na naszą przyszłość?
  Znaki zapytania.
 • @mac 13:35:49
  I to by tłumaczyło nad reprezentowanie tej narodowości w organach MBP oraz tzw Informacji Wojskowej
  Znaki zapytania.
 • @ikulalibal 13:30:16
  W dokumentach dotyczących Rzezi Wołyńskiej podaje się że po za Polakami eksterminacji podlegali też obywatele narodowości żydowskiej i tu pojawia się liczba 60 tys. Trudno mi się do tej liczby ustosunkować ponieważ akurat tym nigdy się nie interesowałem.
  Znaki zapytania.
 • @ikulalibal 12:37:45
  Masz rację co do faktów. Mam jednak małe ale. Zauważ że deportacje z terenów Polski to głównie kresy wschodnie. Biorąc pod uwagę to że np. UPA wymordowała ponad 60 tys żydów to z opisanych przez Ciebie liczb wynikałoby że kresy zamieszkiwali sami żydzi oraz to że większość z nich wyjechała do Stalina by później wrócić do Polski i tworzyć PPR i MBP. To rozwiązanie jest jak dla mnie zbyt proste.
  Znaki zapytania.
 • @interesariusz z PL 15:29:42
  Nie wiesz co mam na myśli. Wszedłeś w paradoks bo znalazłeś problem w tym że myślisz że ja myślę ...... Ja nie myślę tylko akurat wiem. W tym obszarze poruszam się dość sprawnie i raczej nie muszę spekulować. Nie jestem teoretykiem.
  Widzę też że obracamy się w troszkę innych kręgach bo muszę Ci się przyznać że większość ze znanych mi osób wcale nie marzy żeby stąd "spier...ć". Przeciwnie. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że jest całkiem spora grupa skur.... którzy za pieniądze zrobią wszystko i to dla każdego. Wiem też że są tacy którzy najchętniej by zaraz wyjechali bo im jakiś ryj na szczycie władzy przeszkadza. Cóż ...są ludzie i ludziska. Chyba miałem większe szczęście w doborze znajomych.
  O polityce można pisać zawsze
 • @Marx 8888 14:55:39
  sorry - miało być 1991 a nie 71 roku
  O polityce można pisać zawsze
 • @Lotna 14:11:35
  Dokładnie. Przy pewnej dozie obiektywizmu można powiedzieć że wygląda to tak że już zostaliśmy sprzedani a problem polega na tym jak to ładnie społeczeństwu przekazać żeby nie było buntu.
  O polityce można pisać zawsze
 • @interesariusz z PL 13:56:22
  A czy od 1944 roku mieliśmy naprawdę nasze - niezależne służby? Ja uważam że nie. Możemy jedynie spierać się o poziom autonomii który one miały.
  O polityce można pisać zawsze
 • @Oscar 12:14:44
  Trudno zawrzeć opracowanie które w tej chwili ma już koło 150 stron w małym artykule. To był raczej materiał do przemyślenia a nie gotowa recepta więc za braki fragmentów i skróty myślowe przepraszam.
  O polityce można pisać zawsze
 • @Andrzej Tokarski 09:43:23
  Niestety nie jestem specjalistą od katastrofy Smoleńskiej ale osobiście nie wierzę by była ona dziełem przypadku.Osobiście zawsze skłaniałem się ku tezie że to robota wewnętrzna przy udziale "zaprzyjaźnionych" służb. Obraz jest tak zamglony że trudno znaleźć kogoś kto nie byłby w kręgu zainteresowanych. Pragnę zauważyć że po za znanymi nam koteriami które działają zagranicą są jeszcze pseudo Polacy w różnych regionach świata. Pierwsza grupa pseudo rodaków została wycofana od nas w 1953 roku. Druga obrała inny kierunek po 1968 roku. Następna została od nas wycofana w 1971 roku. Jeśli doda się do tego wszystkich agentów których po instalowano w różnych miejscach w ramach masowej emigracji po stanie wojennym to grupa zainteresowanych i posiadających kontakty/możliwości staje się bardzo szeroka. Ostatnio miałem okazję brać udział w dyskusji gdzie sugerowano że szukamy w złym miejscu bo powstaje takie pytanie: Oczywiście na pokładzie prezydent był najważniejszą postacią ale czy pewnym jest że to właśnie on był głównym celem? Trudno w tej chwili znaleźć na to jednoznaczną odpowiedź.
  O polityce można pisać zawsze
 • @Talbot 07:46:17
  Fakt ale Putin z Netanyahu kombinuje już od dawna. Śmiem wątpić by to było w interesie naszego kraju ..... raczej trwa rysowanie nowej mapy podziału łupów.
  O polityce można pisać zawsze
 • @1abezmetki 03:52:12
  To jest bliższe prawdy :).
  Brak jeszcze rosyjskich PMC zarejestrowanych po za Rosją ( Malta, Cypr)
  Lilia Japparowa: W Syrii Walczy Nowa Rosyjska PGB
 • Bzdura
  PMC Wagner działa minimum od 2014 roku. Przynajmniej wtedy pierwszy raz ich zarejestrowano w akcji. Wagnerowcy likwidowali kotły z wojskami ukraińskimi i brali udział w przejmowaniu Krymu. "Patriot" jest dla Wagnera tym samym czym Agat jest dla Gromu. Faktycznie trochę ujawniła TV Dozhd’s ale artykuł pojawił się 1 raz z banderowskiej http://euromaidanpress.com i był firmowany przez Paul Goble. To bardzo miłe że po 4 latach wojny i licznych klęskach banderowcy odkryli że w Rosji istnieją firmy PMC ( Private Military Company). Szkoda tylko że jeszcze się nie zorientowali że jest ich nie dwie a kilkanaście i że działają z reguły w ścisłym kontakcie z lokalnymi sztabami rosyjskich jednostek na danym terenie. Kocioł iłowajski ukraińców niczego nie nauczył za to w propagandzie biją rekordy.
  Lilia Japparowa: W Syrii Walczy Nowa Rosyjska PGB
 • @AgnieszkaS 17:33:12
  Owszem i od tego czasu byłem tu może 5 razy. Ze stałego bywalca stałem się rzadkim gościem.
  Ja portalowy przygłup
 • @trybeus 21:42:42
  Dzięki Trybie :D ...zawsze lubiłem górali :))
  Mała dygresja nt. marszu "wolności"
 • @Husky 13:21:19
  Nie jestem "wujkiem dobra rada" ale proponuję żebyś się zdecydował. Napisałeś że odchodzisz bo ..... rozumiem. No ale wychodzi na to że utrzymujesz aktywność na stałym poziomie.
  Zdecyduj się. Powiem Ci szczerze że takie bujanie się źle wpływa na Twój wizerunek. Albo jedno albo drugie. Nawet w internecie słowa są zapamiętywane. Można odejść i wpadać czasami z gościnnymi występami. To jest ok ale takie straszenie a później wycofywanie się rakiem ..... jest słabe.
  Co do innych tematów. Cóż jak każdy miałeś swoje wzloty ale też upadki - nie mnie je oceniać. Jesteś konsekwentny w prezentowaniu jednej linij politycznej a że nie jest ona tu zbyt popularna więc i wrogów zdobyłeś wielu. Jeśli rzeczywiście walczysz o swoje ideały jak sugerujesz to nie powinno Cię to dziwić.
  To że są też tacy którzy zamiast podjąć z Tobą dyskurs polityczny atakują Cię ad personam to świadczy o tych ludziach i polemika na ten temat nie ma najmniejszego sensu.
  Ja na Twoim miejscu posłuchałbym Astry bo ona jako jedna z niewielu potrafi prosto z mostu i obiektywnie powiedzieć co myśli.
  M
  Ja portalowy przygłup
 • @
  I tak długo wytrzymałeś. Nie chcę tu pisać o poglądach bo nie o to chodzi. Pamiętam jak na początku wbito Cię do pewnej kategorii. Zasłużenie czy nie tego nie wiem i pewnie się nigdy nie dowiem.
  Od tej pory wszystko co napisałeś było krytykowane. Bez różnicy co napisałeś to już za sam nick dostawałeś młóckę. Nie jest to specjalnie sprawiedliwe ale co na to poradzisz??
  Inna sprawa to kultura osobista części komentatorów. Jeśli ktoś tak zwraca się do ludzi w domu lub w pracy to czemu na internecie miałby zachowywać się inaczej? Inna sprawa że jest też część która w życiu prywatnym ustępuje z drogi nawet myszy - dla takich internet jest szansą odbicia się od dołka.
  Masz dość? Popieram - sam to zrobiłem jakiś czas temu i jakoś nie popadłem w depresję i nie wyję ze smutku przed telewizorem.
  Jeśli zaś chodzi o sprawy praktyczne - cóż ...masz coś ciekawego to znasz mój adres. Zasięg NEON-u nie jest taki trudny do osiągnięcia.
  Pozdrawiam
  Ja portalowy przygłup
 • @Lotna 01:05:49
  Postaram się choć jako prosty człowiek nie mam zbyt często weny twórczej
  :)
  Mała dygresja nt. marszu "wolności"

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031